Napoje izotoniczne czym właściwie są ?
Długotrwały wysiłek fizyczny doprowadza do wypłukania ważnych dla funkcjonowania organizmu mikroelementów. Zwykła woda nie jest w stanie uzupełnić tego niedoboru. Niezbędne jest spożywanie odpowiednio skomponowanego izotoniku. Co powinno znaleźć się w jego składzie?
Po pierwsze – wchłanialność
Warunkiem skutecznego działania izotoniku jest jego odpowiednia gęstość, podobna do płynów ustrojowych ciała, która umożliwia jego szybkie i efektywne wchłanianie. Osmolalność dla tego rodzaju napoju oscyluje w granicach 280-300 mOsm/kg.
Kaloryczność i ilość sodu
Normy europejskie określają również ilość kalorii, która powinna znaleźć się w litrze napoju izotonicznego, aby móc go za takiego uznać. Jest to od 80-350 kcal, ale, co istotne, aż 75% cukrów musi posiadać wysoki indeks glikemiczny. Niebagatelnym składnikiem dobrego izotoniku jest duża ilość sodu, który szczególnie szybko ucieka z organizmu podczas przegrzania i intensywnego treningu. Odpowiednia wartość sodu na 1 litr napoju to minimum 460 gram (a sięga w najlepszych napojach dostępnych na rynku nawet do 1100 gram).